Jakie nowe warunki programu dotyczące czystego powietrza od kwietnia? Dofinansowane zmiany 2024

Jakie nowe warunki programu dotyczące czystego powietrza od kwietnia? Dofinansowane zmiany 2024
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński17.02.2024 | 6 min.

Program Czyste Powietrze to wieloletni projekt mający na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. W kwietniu 2024 roku wchodzą w życie istotne zmiany dotyczące warunków uzyskania dofinansowania w programie. Nowe wymagania będą dotyczyć przede wszystkim pomp ciepła i kotłów na biomasę. Zmiany te mają zapewnić, że dofinansowanie otrzymają jedynie sprawdzone, wysokiej jakości urządzenia. W artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają nowe warunki programu Czyste Powietrze i jakiego dofinansowania można się spodziewać w 2024 roku.

Warsztaty i badania pomp ciepła

Od 1 kwietnia 2024 roku wprowadzone zostaną istotne zmiany dotyczące dofinansowania pomp ciepła w programie Czyste Powietrze. Aby pompa ciepła mogła być dofinansowana, musi zostać wpisana na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Żeby się tam znaleźć, pompa ciepła musi przejść badania w niezależnych, akredytowanych laboratoriach w Europie. Badania te mają potwierdzić deklarowane parametry urządzenia.

Dlaczego wprowadzono takie wymogi? W ostatnim czasie pojawiały się niepokojące informacje, że na polski rynek trafiają pompy ciepła niespełniające deklarowanych parametrów technicznych. Chodziło głównie o urządzenia sprowadzane z Chin. Nowe przepisy mają wyeliminować z rynku nieuczciwych producentów i dystrybutorów.

Producenci i dystrybutorzy pomp ciepła mają czas do 1 kwietnia 2024 na dostosowanie się do nowych wymogów. Po tym terminie na liście ZUM znajdą się tylko pompy ciepła, które przeszły z wynikiem pozytywnym niezależną certyfikację.

Szkolenia dla instalatorów

Oprócz certyfikacji samych urządzeń, duży nacisk położony zostanie na szkolenia dla instalatorów pomp ciepła. Błędy montażowe mogą bowiem znacząco obniżyć efektywność i trwałość pompy ciepła. Dlatego instalatorzy będą zobowiązani do regularnego podnoszenia kwalifikacji i ukończenia specjalistycznych szkoleń dotyczących montażu pomp ciepła.

Lista ZUM pomp ciepła - wymogi

Aby pompa ciepła mogła znaleźć się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) i tym samym kwalifikować się do dofinansowania z programu Czyste Powietrze, od 1 kwietnia musi spełniać następujące wymogi:

  • Przejść badania w niezależnym, akredytowanym laboratorium w Europie
  • Wyniki badań muszą potwierdzać parametry techniczne deklarowane przez producenta
  • Wyniki badań muszą być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej

Te wymogi mają zapewnić, że na listę trafią jedynie rzetelnie przebadane pompy ciepła o potwierdzonych, wysokich parametrach. Pomoże to wyeliminować z rynku nierzetelnych producentów i dystrybutorów oferujących wątpliwej jakości urządzenia.

Czytaj więcej: Montaż drzwi zewnętrznych - cennik | Ile kosztuje 2023?

Badania i certyfikacja kotłów na pellet

Podobne zmiany od 1 kwietnia 2024 roku dotyczą również kotłów na pellet. Aby można było ubiegać się o dofinansowanie takiego kotła, będzie on musiał być wpisany na listę ZUM.

W przypadku kotłów na pellet już wcześniej obowiązywały wymogi dotyczące parametrów emisji i efektywności energetycznej. Teraz dodatkowo wprowadzony zostanie obowiązek certyfikacji i niezależnego potwierdzenia deklarowanych parametrów technicznych.

Ma to związek z niepokojącymi informacjami o próbach wprowadzania na rynek kotłów na pellet o zawyżonych w stosunku do rzeczywistości parametrach. Nowe przepisy mają wyeliminować takie nieuczciwe praktyki.

Wymagane parametry

Aby kocioł na pellet mógł być wpisany na listę ZUM, będzie musiał charakteryzować się:

  • Klasą efektywności energetycznej minimum A+
  • Emisją cząstek stałych nie większą niż 20 mg/m3

Dodatkowo parametry te będą musiały zostać potwierdzone w procesie certyfikacji przez niezależne laboratorium badawcze.

Lista ZUM dla kotłów na pellet

Jakie nowe warunki programu dotyczące czystego powietrza od kwietnia? Dofinansowane zmiany 2024

czyste powietrze 2024, nowe warunki, kwalifikacja, wymogi

Aby kocioł na pellet mógł zostać wpisany na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów i tym samym kwalifikować się do dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze, od 1 kwietnia 2024 r. musi spełniać następujące warunki:

  • Posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A+
  • Charakteryzować się emisją cząstek stałych na poziomie nie wyższym niż 20 mg/m3
  • Przejść badania potwierdzające parametry w niezależnym laboratorium badawczym

Wymogi te mają na celu wyeliminowanie z rynku kotłów na pellet o zawyżonych parametrach i zapewnienie, że dofinansowanie otrzymają jedynie urządzenia wysokiej jakości i z certyfikowanymi osiągami.

Wnioski w programie Czyste Powietrze

W poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze wprowadzono możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie przez tego samego beneficjenta. Nie przewiduje się zmiany tej zasady. Jeśli wcześniej dostałeś dotację na wymianę źródła ciepła, możesz złożyć kolejny wniosek na termomodernizację budynku.

Pierwszy wniosek może obejmować wymianę starego kopciucha na nowoczesny kocioł czy pompę ciepła. Po zakończeniu i rozliczeniu tej inwestycji, ten sam beneficjent może złożyć kolejny wniosek o dofinansowanie np. docieplenia przegród budynku czy wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.

Nie zmienił się również tryb składania wniosków w programie Czyste Powietrze - nabór jest prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski można składać przez cały rok, do wyczerpania środków przeznaczonych na dany rok.

Wysokość i rodzaje dofinansowania

W 2024 roku nie przewiduje się zmian wysokości dofinansowania poszczególnych rodzajów inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze. Nie zmieni się również katalog kosztów kwalifikowanych.

zmiany programu, dofinansowanie

Podstawowe rodzaje dofinansowania w programie Czyste Powietrze to:

  • Dotacja na wymianę starych źródeł ciepła (pieców, kotłów) na nowoczesne - do 30 tys. zł
  • Dofinansowanie ocieplenia przegród budynku - do 37 tys. zł
  • Dotacja na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej - do 7 tys. zł
  • Dofinansowanie instalacji odnawialnych źródeł energii - do 21 tys. zł

Nie planuje się zwiększenia tych kwot pomimo rosnącej inflacji. Nadal obowiązywać będą te same stawki dofinansowania poszczególnych inwestycji termomodernizacyjnych.

Podsumowanie

W artykule omówiono nadchodzące zmiany w programie Czyste Powietrze, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Nowe warunki będą dotyczyć przede wszystkim wymogów, jakie muszą spełniać pompy ciepła i kotły na pellet, aby można było uzyskać na nie dofinansowanie. Urządzenia te będą musiały przejść specjalistyczne badania i certyfikację w niezależnych laboratoriach, a także trafić na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów. Ma to zapewnić, że dofinansowanie otrzymają tylko sprawdzone, wysokiej jakości produkty. Nie zmienią się natomiast zasady ani wysokość dofinansowania poszczególnych rodzajów inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze.

Podsumowując, od kwietnia 2024 wchodzą w życie istotne zmiany mające poprawić jakość i wiarygodność urządzeń wspieranych w ramach programu Czyste Powietrze. Dzięki temu środki trafią do rzetelnych producentów, a mieszkańcy otrzymają sprawdzone, wysokowydajne urządzenia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
  2. Przestrzenna i jasna przemiana domu kostki.
  3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
  4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
  5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem dziennikarzem z wykształceniem technicznym. Specjalizuję się w tematyce instalacji fotowoltaicznych. Moje artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące montażu, doboru sprzętu i opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły