Twoja elewacja wygląda jak po bitwie? Nie martw się, przy odrobinie wysiłku możesz ją odmienić. Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na odświeżenie starej fasady. Pozbędziesz się uporczywych zabrudzeń, usuniesz naloty glonów i pleśni, a także zatuszujesz rysy i pęknięcia. Poznaj proste triki, dzięki którym twój dom znów będzie wyglądać jak nowy.
Niezawodne metody czyszczenia elewacji
Elewacja twojego domu pokryła się uporczywymbrudem? Nic dziwnego, kurz, brud i zanieczyszczenia są wielkim wrogiem fasad. Czyszczenie elewacji powinno być jednym z kluczowych punktów podczas remontu elewacji domu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą pozbyć się zabrudzeń w mgnieniu oka.
Pierwszym sposobem jest użycie myjki wysokociśnieniowej. Silny strumień wody usuwa nawet najbardziej oporne zanieczyszczenia. Pamiętaj jednak, aby nie zbliżać się zbytnio do muru, ponieważ możesz uszkodzić tynk. W przypadku opornego brudu, przed spłukiwaniem nałóż specjalistyczny środek czyszczący.
Jeśli myjka nie radzi sobie z zadaniem, zdecyduj się na piaskowanie. Podczas tej usługi zanieczyszczenia są ścierane strumieniem piasku pod wysokim ciśnieniem. Efektem ubocznym może być jednak usunięcie cienkich warstw tynku lub farby, dlatego metodę tę należy stosować z rozwagą.
Usuwanie zabrudzeń i nalotów grzybów
Na elewacji pojawiły się zielone naloty alg lub charakterystyczne plamki pleśni? To znak, że twój dom padł ofiarą skażenia biologicznego. Usuwanie zabrudzeń tego typu wymaga specjalnych preparatów biobójczych, które zwalczą grzyby i algi.
- Zwilż elewację specjalnym płynem
- Odczekaj wskazany przez producenta czas
- Spłucz wodą lub wyszczotkuj trudne miejsca
Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się nalotów, ważne jest zlikwidowanie przyczyny zawilgocenia ścian oraz zaimpregnowanie elewacji odpowiednim środkiem. Zapewni to długotrwałą ochronę przed glonami i pleśniami.
Pamiętaj też, że w zacienionych miejscach problem nalotów występuje częściej. Jeżeli to możliwe, przerzedź rośliny wokół domu, aby ściany były lepiej przewietrzane i nasłonecznione.
Czytaj więcej: Niesamowita metamorfoza śląskiego domu bliźniaka
Odświeżenie wypłowiałych tynków i cegieł
Odświeżenie tynku jest konieczne, gdy na elewacji pojawiają się rysy, odpryski, pęknięcia lub inne uszkodzenia. W przypadku niewielkich rys możesz zastosować specjalne farby mostkujące, które zakryją drobne ubytki. Szersze rysy wymagają już szpachlowania i uzupełnienia zaprawą.
Jeśli tynk jest zniszczony w znacznym stopniu, czasem najlepszym rozwiązaniem jest odnowienie elewacji poprzez jego całkowite usunięcie i położenie nowego. Dzięki temu uzyskasz idealnie gładką i jednolitą powierzchnię, którą wystarczy pomalować odpowiednią farbą elewacyjną.
- Ceglane elewacje również wymagają renowacji od czasu do czasu
- Wykruszające się spoiny należy wypełnić specjalną masą
- Zniszczone cegły można naprawić szpachlą lub całkowicie wymienić
Zamiast odnowy ceglanej fasady, możesz również zdecydować się na jej otynkowanie. Jest to często tańsza i prostsza opcja, która skutecznie zakryje wszelkie niedoskonałości.