Przebudowaliśmy starą szkołę na dom w stylu szlacheckiego dworku.

Przebudowaliśmy starą szkołę na dom w stylu szlacheckiego dworku.
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński17.02.2024 | 3 min.

Adaptacja starych, nieużytkowanych budynków na cele mieszkalne może być ciekawym i opłacalnym pomysłem. Właśnie tak zrobiliśmy w przypadku budynku po byłej szkole podstawowej, który kupiliśmy kilka lat temu. Mimo złego stanu technicznego, dostrzegliśmy w nim potencjał. Przeszedł on gruntowny remont i stał się naszym wymarzonym domem utrzymanym w stylu dworku szlacheckiego. W artykule opisujemy krok po kroku przebudowę tego niezwykłego budynku.

Kupili zaniedbaną wiejską szkołę i wyremontowali ją na dom

Małżeństwo z małej miejscowości podjęło się niełatwego zadania – kupili stary, zaniedbany budynek dawnej szkoły podstawowej i postanowili zaadaptować go na dom mieszkalny. Choć stan techniczny obiektu pozostawiał wiele do życzenia, dostrzegli w nim potencjał i postawili wszystko na jedną kartę.

Pierwotny wygląd budynku

Szkoła została wybudowana w 1959 roku i od tamtej pory niewiele się zmieniła. Miała prostą, dwutraktową bryłę z niewielką dobudówką od strony ogrodu. Centralnie umieszczony ganek z trójkątnym naczółkiem nad wejściem nawiązywał stylem do dworków szlacheckich. Niestety na przestrzeni lat budynek popadł w ruinę – dach przeciekał, tynki odpadały, okna były zniszczone, a wnętrza zawilgocone i zagrzybione.

W środku znajdowały się 3 duże sale lekcyjne, korytarz, sanitariaty i niewielkie pomieszczenia dla nauczycieli. Druga część budynku pełniła dawniej funkcję mieszkalną.

Generalny remont od podstaw

Nowi właściciele zdawali sobie sprawę, że czeka ich ogrom pracy. Musieli najpierw stabilizować konstrukcję, wymieniając zbutwiałe elementy więźby dachowej. Następnie wykonali izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian. Kolejnym krokiem był demontaż starego pokrycia dachowego z eternitu i położenie nowej blachodachówki. Równolegle trwały też prace wykończeniowe we wnętrzach – skucie tynków i starych powłok podłogowych, położenie izolacji termicznej i nowych wykładzin.

Największą zmianą było połączenie dwóch części budynku i zaadaptowanie całości na cele mieszkalne. Dawne sale lekcyjne zamieniły się w przestronne pokoje dzienne, a część mieszkalna wygodną strefę prywatną z sypialniami.

Efekt końcowy – wiejski dworek z nowoczesnym wnętrzem

Choć remont trwał kilka lat, efekt końcowy zachwyca. Budynek odzyskał blask, a jego elewacje i wystrój wnętrz nawiązują do stylu dworków szlacheckich. Nowoczesne rozwiązania, jak ogrzewanie podłogowe, rekuperacja czy domowa automatyka, zapewniają komfort na najwyższym poziomie.

Wszystkie założone cele udało się zrealizować. Inwestorzy mają teraz piękny, funkcjonalny i dobrze zaizolowany dom o powierzchni blisko 300 m2. Koszt całej inwestycji wyniósł około 850 tysięcy złotych, ale jak przyznają sami właściciele, było warto.

Nasz dom to wymarzone miejsce do życia, które daje nam ogromną satysfakcję. Cieszymy się, że uratowaliśmy przed zapomnieniem ten ponad 60-letni budynek. Jesteśmy dumni, że udało nam się go odrestaurować i nadać mu nowe życie – mówi pani Gertruda.

Porady na przyszłość

Jak przyznają inwestorzy, gdyby mogli cofnąć czas, pewne rzeczy zrobiliby inaczej. Przede wszystkim lepiej rozplanowaliby prace, aby remont przebiegał szybciej. Po drugie, zdecydowaliby się od razu na pomoc architekta, co ułatwiłoby projektowanie.

Mimo trudności, jakie napotkali, zachęcają jednak innych do adaptacji starych, nieużytkowanych budynków. Ich zdaniem to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie, a efekt końcowy potrafi zaskoczyć.

5 Podobnych Artykułów

  1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
  2. Przeprowadzona rozbudowa domu z lat 50. w wygodny dom dwurodzinny
  3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
  4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
  5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem dziennikarzem z wykształceniem technicznym. Specjalizuję się w tematyce instalacji fotowoltaicznych. Moje artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące montażu, doboru sprzętu i opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły