Protokół odbioru prac wykonawcy w programie Czyste powietrze - niepokojące informacje

Protokół odbioru prac wykonawcy w programie Czyste powietrze - niepokojące informacje
Autor Emilia Kubiak
Emilia Kubiak12.05.2024 | 3 min.

Rozpoczynając procedurę ubiegania się o dotację na termomodernizację domu w ramach programu Czyste powietrze, należy liczyć się z możliwością wystąpienia niepokojących błędów. Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, protokoły odbioru prac wykonawcy często zawierają liczne uchybienia. Brakuje w nich wymaganych elementów czy podpisów, przez co wnioski o płatność mogą zostać odrzucone. Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu tego kluczowego dokumentu.

Błędów w protokołach odbioru prac wykonawcy wiele

Przygotowanie dokumentacji potrzebnej do otrzymania dofinansowania w ramach programu priorytetowego Czyste powietrze nie jest łatwym zadaniem. Największe problemy sprawiają beneficjentom protokoły odbioru prac wykonawcy. Jak twierdzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tego typu dokumenty często zawierają liczne błędy i braki.

Najczęstsze uchybienia w protokołach odbioru prac wykonawcy to między innymi brak adresu inwestycji, brakujące podpisy beneficjenta lub wykonawcy, nieprawidłowe wypełnienie oświadczeń dotyczących kotłów na paliwo stałe czy brak informacji o zastosowanych materiałach termoizolacyjnych. Ponadto zdarzają się sytuacje, gdy kolumny w protokole odnoszące się do montażu stolarki pozostają puste.

By uniknąć odrzucenia wniosku o płatność z powodu błędów w protokole, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją wypełniania tego dokumentu. Szczegółowe wymagania co do treści protokołów zawarte są w "Instrukcji do WoP w PP Czyste Powietrze" w rozdziale "Szczegółowy opis wymaganych załączników".

Daty w protokole odbioru prac kluczowe dla dotacji

Jednym z najistotniejszych elementów decydujących o poprawnym wypełnieniu protokołu odbioru prac wykonawcy są daty. Daty wskazane w protokole muszą być wcześniejsze lub równe dacie wystawienia faktury przez danego wykonawcę. W przeciwnym razie wniosek o płatność może zostać odrzucony.

Data wykonania prac powinna przypadać na okres przed datą złożenia wniosku o płatność, ale już po dacie zawarcia umowy o dofinansowanie z odpowiednim oddziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopilnowanie prawidłowych dat jest niezwykle istotne dla uzyskania dofinansowania w programie Czyste powietrze.

Podsumowując, rzetelne wypełnienie danych dotyczących dat w protokole odbioru prac wykonawcy stanowi jeden z kluczowych warunków otrzymania dotacji na termomodernizację domu. Drobne nieprawidłowości w tym zakresie mogą wydłużyć procedurę rozpatrywania wniosku lub nawet doprowadzić do jego odrzucenia.

Czytaj więcej: Mały domek do remontu totalnie odmienili w 10 miesięcy

Jeden wykonawca - jeden protokół odbioru prac wykonawcy

Zdjęcie Protokół odbioru prac wykonawcy w programie Czyste powietrze - niepokojące informacje

W przypadku prac termomodernizacyjnych często zdarza się, że inwestor korzysta z usług kilku różnych firm. Wówczas obowiązuje zasada sporządzenia odrębnego protokołu odbioru prac wykonawcy dla każdego wykonawcy. Jeśli więc w naszym domu pracowała np. firma instalacyjna montująca nowe źródło ogrzewania oraz wykonawca zajmujący się dociepleniem budynku, będziemy musieli przygotować dwa oddzielne protokoły.

  • Sytuacja wyjątkowa ma miejsce wtedy, gdy beneficjent programu Czyste powietrze jest jednocześnie wykonawcą prac.
  • Może się tak zdarzyć, jeśli posiada on uprawnienia do montażu urządzeń grzewczych i samodzielnie instaluje nowe źródło ciepła we własnym domu.
  • W takim przypadku beneficjent wskazuje siebie jako wykonawcę w protokole odbioru prac wykonawcy, składa podpis oraz odpowiednio dokumentuje swoje kwalifikacje.

Podsumowując, zarówno beneficjent, jak i wykonawca robót muszą potwierdzić prawidłowość wykonania zleconych prac poprzez złożenie podpisów na protokole odbioru prac wykonawcy. Tylko w ten sposób dokumenty będą poprawnie przygotowane do ubiegania się o dofinansowanie w programie priorytetowym Czyste powietrze.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
  2. Przeprowadzona rozbudowa domu z lat 50. w wygodny dom dwurodzinny
  3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
  4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
  5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Emilia Kubiak
Emilia Kubiak

Jestem doświadczoną dziennikarką zajmującą się tematyką budowlaną i nowoczesnymi technologiami w budownictwie. W moich artykułach dzielę się praktycznymi poradami dotyczącymi remontów. Stawiam na rzetelność i konkretne wskazówki.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły