Projekt domu drewnianego chatka 2 parterowa - Drewno, buduj tanio i szybko

Projekt domu drewnianego chatka 2 parterowa - Drewno, buduj tanio i szybko
Autor Magda Przybylska
Magda Przybylska23.10.2023 | 7 min.

Projekt domu chatka 2 parterowa to świetna opcja dla osób poszukujących niedrogiego i szybkiego w budowie domu z drewna. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom takiego rozwiązania, a także omówimy najważniejsze kwestie związane z budową tego typu domów.

Kluczowe wnioski:
  • Dom chatka 2 parterowa to prosty i tani w budowie projekt domu drewnianego o powierzchni ok. 80-100 m2.
  • Budowa chatki 2 trwa zaledwie kilka miesięcy i nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych.
  • Wnętrze chatki 2 można aranżować dowolnie, według własnych upodobań i potrzeb.
  • Najlepiej wybrać gotowy projekt domu, który posiada wszystkie niezbędne pozwolenia.
  • Koszt budowy chatki 2 zależy od wielu czynników, ale zazwyczaj nie przekracza 200 tys. zł.

Jak wybrać projekt drewnianej chatki 2 parterowej?

Wybór odpowiedniego projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji przy planowaniu budowy własnego domu. W przypadku niedrogiej i prostej w budowie chatki 2 parterowej również warto poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu, aby trafnie dobrać projekt do swoich potrzeb i możliwości.

Przede wszystkim należy określić, jak duży dom jest nam potrzebny. Chatki 2 parterowe mają zazwyczaj powierzchnię od 80 do 120 m2. Jest to wystarczająca przestrzeń dla rodziny 2+1 lub 2+2. Chatka zapewnia salon z aneksem kuchennym na parterze oraz 2-3 sypialnie i łazienkę na piętrze.

Kolejna kwestia to styl chatki. Można wybrać projekt w stylu rustykalnym, alpejskim lub skandynawskim. Od tego zależeć będzie wygląd elewacji i wykończenie wnętrz. Warto dobrać styl chatki do otoczenia, w jakim dom będzie się znajdował.

Gdzie szukać projektów drewnianych chałup?

Gotowe projekty domów drewnianych można znaleźć w pracowniach architektonicznych oraz firmach zajmujących się budową domów z drewna. Warto wybrać sprawdzoną pracownię, która ma doświadczenie w projektowaniu tego typu budynków.

Oprócz tego istnieją specjalne serwisy internetowe zawierające setki gotowych projektów do wyboru. Można tam znaleźć wiele ciekawych projektów chałup i chałupek w różnych stylach i konfiguracjach.

Ile kosztuje budowa domu z drewna chatka 2 parterowa?

Jedną z głównych zalet chatki 2 parterowej jest stosunkowo niska cena budowy tego typu domów. Wynika to z kilku czynników:

  • Niewielka powierzchnia (80-120 m2) ogranicza koszty materiałów i robocizny
  • Prosta bryła budynku bez skomplikowanych elementów architektonicznych
  • Drewno jako materiał budowlany jest tańsze niż np. cegła czy beton

Przeciętny koszt budowy chatki 2 parterowej z drewna to 150-250 tys. zł. Największe koszty to: fundamenty, ściany z drewna, więźba dachowa, pokrycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa, instalacje, wykończenie wnętrz.

Na czym można zaoszczędzić przy budowie?

Istnieje kilka sposobów na ograniczenie kosztów budowy drewnianej chałupy. Można na przykład sami wykonać mniej skomplikowane prace wykończeniowe we wnętrzach. Spore oszczędności przynosi też budowa systemem gospodarczym, czyli samodzielne zatrudnianie ekip budowlanych zamiast generalnego wykonawcy.

Ogromny wpływ na budżet ma również wybór tańszych, a nadal dobrych jakościowo materiałów budowlanych i wykończeniowych. Warto poszukać opłacalnych ofert i promocji u sprawdzonych dostawców.

Czytaj więcej: Zbrojenie i konstrukcja ściany oporowej | Przewodnik 2023

Gdzie kupić gotowy projekt domu chatka 2 parterowa?

Osoby pragnące wybudować chatkę 2 parterową mają do wyboru dwa rozwiązania - zakup gotowego projektu domu albo zlecenie indywidualnego projektu.

Gotowe projekty są zdecydowanie tańsze i prostsze w realizacji. Można je znaleźć w pracowniach projektowych oraz firmach zajmujących się budową domów drewnianych. Również w internecie dostępnych jest wiele serwisów oferujących gotowe projekty chałup i chałupek.

Zalety gotowych projektów Wady gotowych projektów
- niska cena - ograniczone możliwości personalizacji
- szybka realizacja - mniej prestiżowe niż projekt indywidualny
- mniej formalności - trudniej dopasować do konkretnej działki

Indywidualny projekt będzie droższy, ale umożliwi dostosowanie chatki 2 do naszych konkretnych wymagań i preferencji. Pozwoli też idealnie wpisać dom w otoczenie przyszłej działki budowlanej.

Jakie dokumenty potrzebne do budowy drewnianej chatki 2?

Aby rozpocząć budowę drewnianej chałupy, konieczne jest posiadanie kilku ważnych dokumentów urzędowych. Należą do nich:

  • Decyzja o warunkach zabudowy
  • Decyzja o pozwoleniu na budowę
  • Dziennik budowy
  • Protokoły odbiorów częściowych i końcowych

Projekt domu musi posiadać wszystkie wymagane uzgodnienia, pozwolenia i sprawdzenia. Bardzo ważne jest też zgłoszenie rozpoczęcia budowy we właściwym urzędzie nadzoru budowlanego.

W trakcie budowy konieczne jest przestrzeganie przepisów BHP i ppoż. Po zakończeniu inwestycji należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu, wydawane przez organ nadzoru budowlanego.

Kiedy budowa może być prowadzona bez pozwolenia?

W przypadku niewielkich chałupek o powierzchni zabudowy do 35 m2 i wysokości do 5 m możliwa jest budowa bez pozwolenia, jedynie po zgłoszeniu. Jest to znaczne uproszczenie formalności. Trzeba jednak sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania terenu na to pozwala.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu chatka 2 parterowego?

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest kluczowym etapem przy realizacji projektu domu chatka 2 parterowa. Pozwolenie wydaje właściwy urząd na wniosek inwestora, po sprawdzeniu projektu budowlanego i innych dokumentów.

Najpierw należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy dla działki budowlanej, a następnie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z kompletem dokumentów.

Kluczowe dokumenty to:

  • 4 egz. projektu budowlanego
  • Zaświadczenie o prawie do dysponowania działką
  • Uzgodnienia i opiniowania projektu

Pozwolenie na budowę chałupy wydaje się w ciągu 30-65 dni od złożenia kompletnego wniosku. Sam proces przygotowania dokumentacji i uzyskania pozwolenia trwa ok. 3-6 miesięcy.

Jak optymalnie zaprojektować wnętrze domu chatka 2 parterowa?

Przemyślane zaprojektowanie wnętrz to klucz do funkcjonalnego i komfortowego domu chatka 2 parterowa. Optymalny projekt pomieszczeń powinien spełniać kilka ważnych zasad:

  • Salon z aneksem kuchennym usytuowany na parterze - centrum domu
  • Połączenie salonu z tarasem / ogrodem
  • Sypialnie na piętrze - cisza i spokój
  • Łazienki w pobliżu sypialni
  • Praktyczne schowki i miejsca do przechowywania

Dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, która zaspokaja potrzeby domowników i ułatwia im codzienne funkcjonowanie. Dlatego przy planowaniu wnętrz chałupy 2 należy wziąć pod uwagę tryb życia przyszłych mieszkańców.

Warto też pomyśleć o rozwiązaniach pozwalających zaoszczędzić energię, np. odpowiedniej ekspozycji okien czy rekuperacji. Dobrze zaprojektowana chatka 2 parterowa to funkcjonalny i energooszczędny dom.

Podsumowanie

Budowa własnego domu to niełatwe przedsięwzięcie, dlatego warto rozważyć niedrogi i prosty w realizacji projekt domu chatka 2 parterowa. Tego typu domy drewniane można wznieść w kilka miesięcy, bez angażowania dużych środków finansowych.

Chatka 2 parterowa to optymalne rozwiązanie dla niewielkiej rodziny, która nie potrzebuje dużo przestrzeni. Parter z salonem i aneksem kuchennym plus 2-3 sypialnie na piętrze w zupełności wystarczą. Dodatkowym atutem jest możliwość aranżacji wnętrz według własnego gustu.

Rynek oferuje szeroki wybór gotowych projektów drewnianych chałupek. Można znaleźć ciekawe projekty zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych stylach. Bez problemu dobierzemy więc projekt chatki idealnie pasujący do naszych upodobań.

Podsumowując, dom chatka 2 parterowy to świetne rozwiązanie dla osób marzących o własnym, niedrogim domu z drewna. Prosty projekt, szybka budowa i niewygórowany koszt - brzmi kusząco, prawda?

Najczęściej zadawane pytania

Do wybudowania parterowej chatki 2 wystarczy działka o powierzchni od 10 do 15 arów. Przy tej wielkości działki zmieścimy dom o powierzchni ok. 80-100 m2, dojazd, miejsca parkingowe oraz niewielki taras lub ogródek. Oczywiście im większa działka, tym lepiej, jednak chatkę 2 można postawić nawet na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.

Zalecana grubość ścian z bali drewnianych w przypadku parterowej chatki 2 to minimum 22 cm w przypadku ścian zewnętrznych i 18 cm dla ścian wewnętrznych. Taka grubość zapewnia odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Im grubsze ściany, tym lepiej, jednak przy chatce 2 te wymiary są w zupełności wystarczające.

W większości przypadków tak, ponieważ domy te przekraczają zwykle 35 m2 powierzchni zabudowy. Wyjątkiem są najmniejsze chałupki do 35 m2, które można wznieść po prostu po zgłoszeniu, bez pozwolenia na budowę. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy MPZP lub warunki zabudowy działki na to pozwalają.

Budowa niewielkiej, parterowej chatki z bali drewnianych przy sprzyjających warunkach pogodowych może zostać zrealizowana w ciągu 3-6 miesięcy. Szybki montaż ścian, więźby i pokrycia dachu to zalety drewna jako materiału budowlanego. Do tego dochodzi wykończenie i prace instalacyjne we wnętrzach.

Do budowy ścian nośnych w domach chatka 2 najczęściej wykorzystuje się drewno iglaste - sosnowe lub świerkowe. Jest ono trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Dobrze też, aby drewno było suszone i impregnowane, co zminimalizuje ryzyko jego pękania czy gnicia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
  2. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
  3. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
  4. Geowłóknina pod kamienie - jaką wybrać? Porady 2023
  5. Dachy płaskie, dwuspadowe, wielospadowe - 5 rodzaje dachów w domu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magda Przybylska
Magda Przybylska

Jestem dziennikarką piszącą o nowych trendach w urządzaniu wnętrz. Moje artykuły są pełne inspiracji z zakresu aranżacji i wystroju wnętrz. Stawiam na oryginalność i kreatywne pomysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły