Niespodzianka: stare elementy architektury odkryte po opróżnieniu mieszkania

Niespodzianka: stare elementy architektury odkryte po opróżnieniu mieszkania
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński17 lutego 2024 | 7 min

Odkrycie ukrytych, starych elementów architektury w mieszkaniu to marzenie wielu miłośników wnętrz z duszą. Właśnie taką niespodziankę przeżyli nowi właściciele zapuszczonego, chaotycznego mieszkania w przedwojennej kamienicy. Po generalnym sprzątaniu i opróżnieniu lokalu na światło dzienne wyszły piękne, oryginalne detale: ceglana ściana, piece kaflowe i zamurowane wcześniej przejście. Te odkryte skarby zainspirowały do stworzenia wyjątkowej aranżacji w stylu retro z poszanowaniem historii budynku. Projekt wnętrz i pracochłonny remont przyniósł zaskakujące efekty.

Odkryte stare elementy architektury

Odkrycie oryginalnych, zabytkowych elementów architektury w trakcie remontu mieszkania to marzenie wielu miłośników wnętrz z duszą. Daje to bowiem wyjątkową szansę nadania przestrzeni unikalnego, historycznego charakteru. Właśnie taką niezwykłą niespodziankę przeżyli nowi właściciele bardzo zaniedbanego i chaotycznego mieszkania w przedwojennej kamienicy.

Gdy zaczęli remont i generalne porządki, na światło dzienne zaczęły wychodzić ukryte dotąd skarby. Okazało się, że pod warstwami farby i tynku kryją się perełki dawnej architektury. Udało się odkryć piękną, surową ceglaną ścianę z oryginalnej, jeszcze przedwojennej zabudowy. Podczas burzenia nowszych działówek wyszły na jaw dwa stylowe, kaflowe piece z unikalnymi zdobieniami. Jeszcze większą niespodzianką było znalezienie zamurowanego wcześniej przejścia w ścianie nośnej, świadczącego o dawniejszych przekształceniach układu pomieszczeń.

Te nieoczekiwane odkrycia architektoniczne skarbów zainspirowały nowych właścicieli do nadania wnętrzu wyjątkowego, historycznego charakteru. Postanowili jak najpełniej wyeksponować i podkreślić walory odsłoniętych starych elementów, tworząc aranżację nawiązującą stylem do minionych epok.

Renowacja wnętrza w stylu retro

Aby podkreślić walory odkrytych elementów zabytkowej architektury, nowi właściciele postanowili urządzić mieszkanie w klimacie retro. Sięgnęli po meble i dodatki nawiązujące stylem do wnętrz z pierwszej połowy XX wieku. Dzięki temu stworzyli spójną aranżację podkreślającą zabytkowy, historyczny charakter odsłoniętych detali architektonicznych.

Wnętrze wypełniły starannie dobrane meble z epoki - secesyjna szafa z lustrem, zdobione biurko z lat 20. czy stylowe krzesła. Nowi właściciele pozyskiwali je głównie z second handów oraz od osób prywatnych, by zachować klimat oryginalnych, starych przedmiotów w dobrej cenie. Dopełnieniem wystroju są liczne, drobne detale i bibeloty nawiązujące stylem do pierwszej połowy XX wieku.

Ściany pomalowano na biało, by stanowiły neutralne tło eksponujące wyraziste akcenty architektoniczne i dodatki wnętrzarskie. Dzięki temu udało się stworzyć spójną aranżację łączącą walory historycznej architektury z klimatem retro.

Zalety stylu retro

Styl retro w aranżacji wnętrz ma wiele zalet, które zostały wykorzystane w prezentowanym mieszkaniu:

  • Nawiązuje do ponadczasowych wzorów z przeszłości
  • Podkreśla zabytkowe elementy architektury
  • Wprowadza unikalną atmosferę minionych epok
  • Pozwala zaaranżować wnętrze tanio, kupując meble z second handu

Czytaj więcej: Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?

Ekspozycja ceglanej ściany i kaflowych pieców

Kluczowym elementem nowej aranżacji było jak najpełniejsze wyeksponowanie odkrytych podczas remontu perełek dawnej architektury. Największą z nich była ceglana ściana z czerwonej, nieotynkowanej cegły. Jej surowy, industrialny charakter idealnie komponował się z zamierzonym stylem retro całej aranżacji.

Aby w pełni ukazać walory estetyczne ceglanego muru, usunięto z niego wszelkie nowsze warstwy farby i tynku. Pozostawiono go w stanie surowym, nieotynkowanym, co podkreśliło rysunek i fakturę cegieł. Ścianę pomalowano jedynie na biało między cegłami, by optycznie wyodrębnić poszczególne elementy i uwypuklić graficzny układ muru.

Podobnie potraktowano znalezione w mieszkaniu dwa zabytkowe, kaflowe piece. Ich ceglane powierzchnie również oczyszczono ze wszystkich zbędnych warstw, by w pełni ukazać oryginalny wygląd. Piece zostały dodatkowo wyposażone w nowoczesne wkłady grzewcze, dzięki czemu mogą pełnić swoją funkcję, nadając wnętrzu przytulnego ciepła.

Ekspozycja surowych, ceglanych elementów w połączeniu z industrialnym wystrojem stworzyła wyjątkowy klimat retro całej aranżacji. Odsłonięte mury idealnie komponują się z dobranymi meblami i dodatkami w stylu vintage.

Przeprowadzka do przedwojennej kamienicy

Niespodzianka: stare elementy architektury odkryte po opróżnieniu mieszkania

Przedwojenne kamienice to obiekty o wyjątkowej historii i nierzadko ukrytych walorach architektonicznych. Zabytkowe mieszkania w tego typu budynkach często kryją w sobie oryginalne, unikalne detale z minionych epok, które można poddać renowacji.

Decydując się na zakup i remont takiego lokalu, warto liczyć się z koniecznością generalnych prac remontowych i porządkowych. Często wnętrza są bardzo zaniedbane i zagracona, a odkrycie ich uroków wymaga gruntownej renowacji. Jednak nakład pracy może się opłacić znalezieniem wyjątkowych, zabytkowych elementów architektury.

Przeprowadzka do odrestaurowanego mieszkania w starym budynku to szansa na stworzenie wymarzonej aranżacji łączącej walory historyczne z nowoczesnym designem. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, ceniąc klimat minionych epok i możliwość odkrycia urokliwych zabytków architektury.

Kamienice mają duszę, codziennie opowiadają swoje historie. To fascynujące móc je poznawać, odkrywając piękno starych murów. (A. Wiśniewska)

Metamorfoza chaotycznego wnętrza

Wiele starych mieszkań, szczególnie w zaniedbanych kamienicach, cechuje się chaotycznym, przytłaczającym wystrojem. Wpływ na to mają nawarstwiające się przez lata dodatki, zmiany aranżacyjne i brak spójnej koncepcji urządzenia przestrzeni.

Aby wydobyć ukryty potencjał takiego wnętrza, kluczowe jest generalne odświeżenie i uporządkowanie aranżacji. Konieczne jest pozbycie się zbędnych mebli, bibelotów i innych drobiazgów, które zaśmiecają mieszkanie. Dopiero pusta, wyeksponowana przestrzeń pozwala dostrzec walory lokalu i stworzyć spójną aranżację.

W prezentowanym mieszkaniu takie kompleksowe odświeżenie i uporządkowanie wnętrz pozwoliło odsłonić uroki zabytkowej architektury. Usunięcie nawarstwień chaotycznej dekoracji ukazało piękno starych murów, a renowacja stworzyła spójny, retro klimat. Była to prawdziwa metamorfoza mieszkania ku uciesze nowych właścicieli.

Przed remontem Po remoncie
Chaotyczny, przytłaczający wystrój Uporządkowana, minimalistyczna aranżacja
Zanieczyszczone, zaniedbane wnętrze Odświeżone, wyremontowane pomieszczenia

Nietypowe pozyskiwanie oryginalnych mebli

Kompletowanie oryginalnych, starych mebli do aranżacji w stylu retro bywa sporym wyzwaniem. Zabytkowe klasyki są trudno dostępne i bardzo kosztowne. Jednak istnieją sposoby na pozyskanie takich perełek w rozsądnej cenie.

Dobrym rozwiązaniem są portale z ogłoszeniami z second handów, aukcje internetowe oraz giełdy staroci. Można tam trafić na interesujące okazy mebli z minionych epok w dobrym stanie, ale w przystępnej cenie. Wymaga to jednak cierpliwości i regularnego przeglądania ofert.

Jeszcze bardziej niekonwencjonalnym sposobem jest nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z osobami prywatnymi, np. poprzez wykonanie dla nich usługi w zamian za oddanie niepotrzebnego już mebla. Dzięki otwartości i pomysłowości można zdobyć wymarzone perełki całkowicie za darmo.

Dzięki takim nietypowym metodom udało się stworzyć wymarzoną aranżację retro prezentowanego mieszkania bez większego nakładu finansowego. Trochę wysiłku i kreatywności pozwoliło zgromadzić imponującą kolekcję zabytkowych mebli.

Podsumowanie

Renowacja starego mieszkania w zaniedbanej kamienicy to szansa na niezwykłe odkrycia architektoniczne. Nowi właściciele, przeprowadzając gruntowny remont, natknęli się na ukryte dotąd detale z minionych epok - ceglane mury, piece kaflowe czy zamurowane przejście. Te znaleziska zainspirowały ich do stworzenia wyjątkowej aranżacji retro z poszanowaniem historii budynku. Dzięki niekonwencjonalnemu pozyskaniu starych mebli i antyków udało się wprowadzić niepowtarzalny, vintage'owy klimat.

Przykład tej renowacji pokazuje, że w zaniedbanych, chaotycznych wnętrzach często kryją się niezwykłe skarby architektury. Wystarczy je odświeżyć i wyeksponować, by nadać mieszkaniu wyjątkowego charakteru i uroku retro stylizacji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
  2. Przestrzenna i jasna przemiana domu kostki.
  3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
  4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
  5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem dziennikarzem z wykształceniem technicznym. Specjalizuję się w tematyce instalacji fotowoltaicznych. Moje artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące montażu, doboru sprzętu i opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły