Nie uwierzycie, w jaki sposób udało się na nowo tchnąć życie w ten zabytkowy dom na Dolnym Śląsku! Para miłośników historii i regionu Agata oraz Jacek przez dwa lata wyszukiwali wymarzoną nieruchomość do remontu. Kiedy w końcu trafili na XIX-wieczne gospodarstwo w Gniewoszowie, nawet nie przypuszczali, jakie odkrycia i przygody ich tam czekają.
Poszukiwania starego domu na Dolnym Śląsku – dziedzictwo architektury
Agata i Jacek przez dwa lata poszukiwali wymarzonego domu po remoncie na Dolnym Śląsku. To region o bogatym dziedzictwie architektonicznym, zwłaszcza gdy chodzi o tradycyjne sudecki styl budynków. Po długich poszukiwaniach i przegraniu jednego przetargu, para w końcu trafiła na gospodarstwo w Gniewoszowie. Stary dom pochodzenia niemieckiego wgryzał się w skarpę wśród zieleni, porośnięty bluszczem.
Stan budynku nie pozostawiał złudzeń – do przeprowadzenia remontu domu niezbędna była pomoc architektów z doświadczeniem w rewitalizacjach. Wybór padł na wrocławskie biuro projektowe JASTAA, specjalizujące się w przebudowach obiektów historycznych z poszanowaniem ich dziedzictwa architektonicznego. To był punkt wyjścia do rozpoczęcia wielkiej metamorfozy domu.
W cyklu „Metamorfozy na Plus" prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów i wizjonerów. Wszyscy oni ożywiają dorobek minionych pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili nadzieję, że ich dzieło ucieszy w przyszłości jeszcze niejedno oko.
Ratowanie domu z szacunkiem dla historii i wartości budynku
Gospodarstwo pochodziło prawdopodobnie z XIX wieku, co potwierdziła tabliczka z inicjałami i rokiem 1833 znaleziona podczas remontu. Niestety, część służąca pierwotnie za mieszkanie nie nadawała się do odrestaurowania. Ruinę grożącą zawaleniem trzeba było rozebrać, ale w jej obrysie zaprojektowano dziedziniec, by zachować pamięć o dawnym budynku.
Przylegająca dawna stajnia została w latach 80. przerobiona na wakacyjny dom. Nowi właściciele i architekci zdecydowali się ją zachować i przystosować do stałego zamieszkania podczas przebudowy. Priorytetem było przeprowadzenie remontu domu w zgodzie z tradycją regionu i z maksymalnym poszanowaniem istniejącej substancji.
Prace trwały aż cztery lata, głównie z powodu pandemii i jej gospodarczych konsekwencji. Cel inwestorów był jasny - kupno domu i jego remont miały uratować sudecki zabytek, zachowując jak najwięcej pierwotnych elementów, przy minimalnej produkcji odpadów budowlanych. Stare miało pozostać starym, a nowe nie udawać, że jest dawne.
- Zachowano oryginalną bryłę budynku, wzmacniając ją i wymieniając zgniłe elementy
- Okna wymieniono na drewniane, w zgodzie z sudecką estetyką
- Na ścianach pozostawiono ślady historii, np. haki do wciągania siana
- Meble i wyposażenie w dużej mierze pochodzą z recyklingu i odnowienia pozostałości
Czytaj więcej: Czy uda się uratować mały domek po dziadkach przed wyburzeniem?
Szczegółowe odkrycia o przeszłości miejsca w trakcie remontu
W trakcie rozbiórki starego domu właściciele znaleźli cenne pamiątki przeszłości. Były to między innymi niemieckie dokumenty z czasów II wojny światowej, jak też nazistowska pieczątka i papiery z Waffen-SS. To dowody na burzliwą historię tego miejsca na wielokulturowym Dolnym Śląsku.
Kolejnym odkryciem była informacja, że w domu kiedyś zatrzymywał się sam Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Świadczyła o tym kamienna tabliczka pozostawiona przez poprzednich mieszkańców. Metamorfoza domu odsłoniła więc nie tylko materialną przeszłość, ale i sentymentalną historię regionu.
Obecnie, po zakończeniu prac, dom po remoncie jest wynajmowany grupom przyjaciół, rodzinom i zespołom, które mogą tu odpocząć wśród dzikiej przyrody w komfortowych warunkach. To udany przykład kupna domu z wielopokoleniową historią i przywrócenia mu blasku przez pasjonatów idei "Metamorfoz na Plus".
- Znaleziono dokumenty z czasów nazistowskich
- Odkryto informację o pobycie Jana Pawła II
- Dziś dom wynajmowany jest turystom na wypoczynek
- Całość to przykład udanej rewitalizacji obiektów zabytkowych