Niesamowita metamorfoza domu, której nie uwierzysz!

Niesamowita metamorfoza domu, której nie uwierzysz!
Autor Magda Przybylska
Magda Przybylska20.04.2024 | 4 min.

Nie uwierzycie, w jaki sposób udało się na nowo tchnąć życie w ten zabytkowy dom na Dolnym Śląsku! Para miłośników historii i regionu Agata oraz Jacek przez dwa lata wyszukiwali wymarzoną nieruchomość do remontu. Kiedy w końcu trafili na XIX-wieczne gospodarstwo w Gniewoszowie, nawet nie przypuszczali, jakie odkrycia i przygody ich tam czekają.

Poszukiwania starego domu na Dolnym Śląsku – dziedzictwo architektury

Agata i Jacek przez dwa lata poszukiwali wymarzonego domu po remoncie na Dolnym Śląsku. To region o bogatym dziedzictwie architektonicznym, zwłaszcza gdy chodzi o tradycyjne sudecki styl budynków. Po długich poszukiwaniach i przegraniu jednego przetargu, para w końcu trafiła na gospodarstwo w Gniewoszowie. Stary dom pochodzenia niemieckiego wgryzał się w skarpę wśród zieleni, porośnięty bluszczem.

Stan budynku nie pozostawiał złudzeń – do przeprowadzenia remontu domu niezbędna była pomoc architektów z doświadczeniem w rewitalizacjach. Wybór padł na wrocławskie biuro projektowe JASTAA, specjalizujące się w przebudowach obiektów historycznych z poszanowaniem ich dziedzictwa architektonicznego. To był punkt wyjścia do rozpoczęcia wielkiej metamorfozy domu.

W cyklu „Metamorfozy na Plus" prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów i wizjonerów. Wszyscy oni ożywiają dorobek minionych pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili nadzieję, że ich dzieło ucieszy w przyszłości jeszcze niejedno oko.

Ratowanie domu z szacunkiem dla historii i wartości budynku

Gospodarstwo pochodziło prawdopodobnie z XIX wieku, co potwierdziła tabliczka z inicjałami i rokiem 1833 znaleziona podczas remontu. Niestety, część służąca pierwotnie za mieszkanie nie nadawała się do odrestaurowania. Ruinę grożącą zawaleniem trzeba było rozebrać, ale w jej obrysie zaprojektowano dziedziniec, by zachować pamięć o dawnym budynku.

Przylegająca dawna stajnia została w latach 80. przerobiona na wakacyjny dom. Nowi właściciele i architekci zdecydowali się ją zachować i przystosować do stałego zamieszkania podczas przebudowy. Priorytetem było przeprowadzenie remontu domu w zgodzie z tradycją regionu i z maksymalnym poszanowaniem istniejącej substancji.

Prace trwały aż cztery lata, głównie z powodu pandemii i jej gospodarczych konsekwencji. Cel inwestorów był jasny - kupno domu i jego remont miały uratować sudecki zabytek, zachowując jak najwięcej pierwotnych elementów, przy minimalnej produkcji odpadów budowlanych. Stare miało pozostać starym, a nowe nie udawać, że jest dawne.

 • Zachowano oryginalną bryłę budynku, wzmacniając ją i wymieniając zgniłe elementy
 • Okna wymieniono na drewniane, w zgodzie z sudecką estetyką
 • Na ścianach pozostawiono ślady historii, np. haki do wciągania siana
 • Meble i wyposażenie w dużej mierze pochodzą z recyklingu i odnowienia pozostałości

Czytaj więcej: Czy uda się uratować mały domek po dziadkach przed wyburzeniem?

Szczegółowe odkrycia o przeszłości miejsca w trakcie remontu

Zdjęcie Niesamowita metamorfoza domu, której nie uwierzysz!

W trakcie rozbiórki starego domu właściciele znaleźli cenne pamiątki przeszłości. Były to między innymi niemieckie dokumenty z czasów II wojny światowej, jak też nazistowska pieczątka i papiery z Waffen-SS. To dowody na burzliwą historię tego miejsca na wielokulturowym Dolnym Śląsku.

Kolejnym odkryciem była informacja, że w domu kiedyś zatrzymywał się sam Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Świadczyła o tym kamienna tabliczka pozostawiona przez poprzednich mieszkańców. Metamorfoza domu odsłoniła więc nie tylko materialną przeszłość, ale i sentymentalną historię regionu.

Obecnie, po zakończeniu prac, dom po remoncie jest wynajmowany grupom przyjaciół, rodzinom i zespołom, które mogą tu odpocząć wśród dzikiej przyrody w komfortowych warunkach. To udany przykład kupna domu z wielopokoleniową historią i przywrócenia mu blasku przez pasjonatów idei "Metamorfoz na Plus".

 • Znaleziono dokumenty z czasów nazistowskich
 • Odkryto informację o pobycie Jana Pawła II
 • Dziś dom wynajmowany jest turystom na wypoczynek
 • Całość to przykład udanej rewitalizacji obiektów zabytkowych

Najczęściej zadawane pytania

Dokładna data budowy domu nie jest znana, jednak na podstawie znalezionej drewnianej tabliczki z inicjałami i datą 1833, szacuje się, że pochodzi on z początku XIX wieku. Jest to więc zabytkowa nieruchomość, której remont wymagał specjalistycznego podejścia.

Proces remontu i przebudowy trwał aż 4 lata. Rozpoczął się on w 2015 roku od zakupu gospodarstwa, a zakończył się dopiero w 2019 roku. Główną przyczyną tak długiego czasu realizacji były utrudnienia związane z pandemią COVID-19 oraz problemami na rynku budowlanym.

Najważniejszym celem inwestorów było przeprowadzenie remontu z szacunkiem dla architektury i historii regionu Dolnego Śląska. Zależało im na zachowaniu jak największej ilości oryginalnych elementów budynku, bez wprowadzania sztucznych, nowych dodatków. Kluczowe było również zminimalizowanie odpadów budowlanych.

Jednym z największych wyzwań okazała się wymiana dachu na nowy, wykonany z łupków modrzewiowych. Praca ta była nie tylko kosztowna, ale i skomplikowana ze względu na zniknięcie jednego z dekarzy w trakcie realizacji. Znalezienie nowych fachowców, którzy zgodziliby się dokończyć pracę po kimś innym, było bardzo trudne.

Po zakończeniu remontu, odrestaurowany dom jest wynajmowany grupom przyjaciół, rodzinom i zespołom jako miejsce wypoczynku na łonie natury. Goście mogą tu zrelaksować się w komfortowych, klimatycznych wnętrzach, otoczonych dziką przyrodą Dolnego Śląska. Jest to swego rodzaju agroturystyka z dużą dawką historii i tradycji regionu.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
 2. Przeprowadzona rozbudowa domu z lat 50. w wygodny dom dwurodzinny
 3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
 4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
 5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magda Przybylska
Magda Przybylska

Jestem dziennikarką piszącą o nowych trendach w urządzaniu wnętrz. Moje artykuły są pełne inspiracji z zakresu aranżacji i wystroju wnętrz. Stawiam na oryginalność i kreatywne pomysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły