Młode małżeństwo zrobiło to samo - niesamowita metamorfoza starego domu

Młode małżeństwo zrobiło to samo - niesamowita metamorfoza starego domu
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński02.05.2024 | 3 min.

Wyobraź sobie, że posiadasz stary dom z lat 50., a Twoje wymarzone miejsce do życia wydaje się nieosiągalne. To właśnie spotkało młode małżeństwo architektów, którzy zdecydowali się na śmiały krok - przebudowę starej kostki w nowoczesną przestrzeń mieszkalną. Ich determinacja i kreatywne podejście doprowadziły do niesamowitej metamorfozy, w której dawny garaż i piwnica zostały zaadaptowane na funkcjonalne pomieszczenia. Sprawdź, jak to zrobili!

Adaptacja piwnicy i garażu na przestrzeń mieszkalną

Przebudowa domu z lat 50. to nie lada wyzwanie, ale młode małżeństwo architektów udowodniło, że z determinacją i kreatywnym podejściem można stworzyć prawdziwe cudo. Zamiast rezygnować z niewielkiej kostki z lat 50., postanowili zaadaptować piwnicę i garaż na funkcjonalną przestrzeń mieszkalną.

Aby zrealizować swój projekt przebudowy, musieli uzyskać zgodę na zmianę sposobu użytkowania najniższej kondygnacji. Piwnica, w której wcześniej znajdował się garaż, warsztat i składzik na węgiel, stała się integralną częścią domu, pomieszczając kuchnię, jadalnię i łazienkę.

Pomysł architektów przebudowy był genialny w swojej prostocie – poszerzyli dawny wjazd do garażu, tworząc efektowny taras, a sam garaż zamienili w jasną, przestronną strefę dzienną. Dzięki temu zyskali dodatkowe, cenne metry kwadratowe, które doskonale wpisały się w nowy układ pomieszczeń.

Nietypowe rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe

Realizacja tak ambitnego projektu przebudowy wymagała nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych. Ponieważ dom był budowany w czasach, gdy materiały budowlane były towarem deficytowym, ściany piwnic zostały wzniesione z kamienia i cegły, a parter głównie z cegły.

Aby przebudować dom, architekci przebudowy musieli zastosować stalowe wzmocnienia, których zakup i transport stanowiły nie lada wyzwanie. Pogłębienie piwnic wiązało się z ryzykiem odsłonięcia ław fundamentowych, dlatego prace wymagały ciągłych konsultacji z konstruktorem.

 • Stalowe kątowniki podtrzymujące południowo-zachodni narożnik budynku
 • Belka wzmacniająca pomiędzy dużymi przeszkleniami na poziomie dawnego parteru
 • Pogrubienie ścian na pierwszym piętrze w otwartej strefie dziennej

Dzięki temu przebudowa domu z lat 50. przez młodych architektów przebudowy zakończyła się sukcesem, a stary budynek zyskał nowe, funkcjonalne wnętrza i nowoczesny wygląd.

Czytaj więcej: Niesamowita metamorfoza domu, której nie uwierzysz!

Wygodna strefa dzienna i taras w miejsce wjazdu

Zdjęcie Młode małżeństwo zrobiło to samo - niesamowita metamorfoza starego domu

Jednym z kluczowych elementów przebudowy domu przez właścicieli było stworzenie wygodnej strefy dziennej oraz zacisznego tarasu. W miejsce dawnego wjazdu do garażu powstał przestronny taras otoczony skarpami, które zapewniają prywatność i idealną scenerię do odpoczynku.

Strefa dzienna została zaprojektowana z myślą o maksymalnym doświetleniu i przestronności. Dzięki wyburzeniu części stropu nad jadalnią, pokój dzienny nie jest całkowicie oddzielony od kuchni, tworząc otwartą i funkcjonalną przestrzeń.

 • Kuchnia połączona z jadalnią na poziomie dawnej piwnicy
 • Salon na parterze połączony ze strefą dzienną
 • Taras w obniżeniu terenu, zapewniający prywatność

Dzięki samodzielnej przebudowie domu przez młodych inwestorów, stara kostka z lat 50. zyskała nie tylko nowoczesny wygląd, ale także funkcjonalny układ pomieszczeń, doskonale dopasowany do ich potrzeb.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
 2. Przeprowadzona rozbudowa domu z lat 50. w wygodny dom dwurodzinny
 3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
 4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
 5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem dziennikarzem z wykształceniem technicznym. Specjalizuję się w tematyce instalacji fotowoltaicznych. Moje artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące montażu, doboru sprzętu i opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły