Jak skutecznie wypłoszyć kuny z poddasza i czego się boją?

Jak skutecznie wypłoszyć kuny z poddasza i czego się boją?
Autor Magda Przybylska
Magda Przybylska17.02.2024 | 5 min.

Kuny domowe to zwierzęta, które mogą stać się prawdziwą plagą, jeśli zadomowią się na poddaszu. Hałasują, brudzą i niszczą izolację oraz inne elementy domu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, by się ich pozbyć. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać obecność tych zwierzaków, czego się boją i jak je bezpiecznie wystraszyć lub złapać w pułapkę. Przekonasz się również, że zabezpieczenie domu przed kunami wcale nie jest takie trudne.

Jak wypędzić kunę z poddasza domu?

Kuna domowa potrafi być prawdziwą zmorą, gdy zadomowi się na poddaszu lub strychu. Te zwierzęta świetnie się wspinają i bez problemu pokonują różne przeszkody, by dostać się do wnętrza domu. Kiedy już się tam zagnieżdżą, zaczynają hałasować, brudzić i niszczyć wyposażenie oraz izolacje.

Niestety, kuny domowe okazują się bardzo trudne do przepędzenia. Nie boją się ani kotów, ani psów przebywających w domu. Prawdziwym postrachem dla tych zwierząt są dopiero kuny leśne, lisy, wilki i borsuki. W mieście raczej ich jednak nie spotkamy.

Co zatem zrobić, by pozbyć się natrętnych lokatorów? Oto kilka skutecznych sposobów na wypłoszenie kuny z poddasza:

 • zastosowanie specjalnych preparatów zapachowych
 • użycie pułapek żywołownych
 • zainstalowanie ultradźwiękowych odstraszaczy

Niestety, żadna z tych metod nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia. Kuny są niezwykle inteligentne i szybko się uczą. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie domu przed wtargnięciem tych zwierząt.

Jak działają preparaty zapachowe?

Preparaty zapachowe zawierają substancje, które odstraszają kuny swą intensywną wonią. Po zastosowaniu takich specyfików kuny zazwyczaj na jakiś czas opuszczają zajęte pomieszczenie. Niestety, gdy mieszanka wywietrzeje, nieproszone lokatorki wracają.

Dlatego tego typu preparaty należy stosować regularnie, wymieniając wkłady zapachowe. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, a nie trwałe pozbycie się kun.

Co robi kuna domowa na strychu lub poddaszu?

Kuna domowa, która zagnieździ się na poddaszu, poczyna sobie bardzo swobodnie. Zajmuje część pomieszczenia na legowisko, regularnie je załatwiając. Poza tym gromadzi tam resztki pokarmu w postaci zwłok gryzoni, żab czy nietoperzy.

Niestety, obecność tych zwierząt na strychu lub poddaszu pociąga za sobą negatywne konsekwencje:

- hałasowanie - zanieczyszczanie odchodami i resztkami pożywienia
- niszczenie izolacji termicznej domu - przegryzanie okablowania elektrycznego

Dlatego walka z kuną domową jest niezwykle istotna dla zachowania komfortu mieszkania.

Jak pułapka żywołowna pomaga złapać kunę?

Żywołapki pozwalają schwytanym kunom z poddasza bezpiecznie wypuścić na zewnątrz, z dala od domu. Jednak łapanie tych zwierząt w pułapki nie jest proste.

Trzeba odpowiednio przygotować urządzenie - umieścić w nim pokarm i pozostawić otwarte przez kilka dni. Kiedy kuna przyzwyczai się do korzystania z pułapki i codziennie będzie zjadać znajdujący się tam posiłek, można ją zablokować. W większości przypadków udaje się wtedy odłowić i wypuścić intruza.

Czytaj więcej: Mata ogrzewania podłogowego - Jak wybrać i zamontować?

Dlaczego kuna domowa jest szkodnikiem?

Kuna domowa, która zajmuje część poddasza lub cały strych, może doprowadzić do sporych szkód materialnych. Te zwierzęta skutecznie niszczą izolację termiczną, grzebiąc w niej nory i tworząc mostki cieplne.

Dodatkowo przegryzają różne elementy wyposażenia - kable elektryczne, rury czy folie izolacyjne. Ich obecność oznacza konieczność kosztownego remontu poddasza.

Po 2-3 latach "urzędowania" kun na poddaszu zniszczenia są na tyle duże, że remont staje się nieunikniony.

Nie bez znaczenia jest też uciążliwość hałasów i nieprzyjemnych zapachów towarzyszących bytowaniu tych zwierząt w naszym domu. Trzeba zatem jak najszybciej podjąć działania w celu usunięcia kuny.

Jakie są wady odstraszaczy ultradźwiękowych?

Odstraszacze ultradźwiękowe emitują fale dźwiękowe o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzi. Są jednak dobrze odbierane przez zwierzęta i powodują u nich dyskomfort, płosząc intruzów.

Niestety, takie urządzenia mają też wady. Kuna domowa bardzo szybko rozpoznaje, że dźwięk jest jednostajny i powtarzalny, a więc sztuczny. W efekcie zwierzę oswaja się z bodźcem i przestaje zwracać na niego uwagę.

Odstraszacze ultradźwiękowe mogą zadziałać tylko przez krótki okres. Dlatego trzeba poszukać innej, skuteczniejszej metody wypłoszenia kuny.

Jak zabezpieczyć dach przed kunami domowymi?

Jak skutecznie wypłoszyć kuny z poddasza i czego się boją?

Najpewniejszą ochroną przed kunami jest takie wykonanie i wykończenie dachu oraz poddasza, by uniemożliwić tym zwierzętom dostanie się do wnętrza domu.

Podczas prac wykończeniowych warto zastosować następujące zabezpieczenia:

 • zakładanie gęstych siatek i kratek stalowych we wszelkich otworach wentylacyjnych i przy rynnach
 • osłanianie wróblówki gęstą metalową siatką
 • montaż kratek wentylacyjnych w kominach
 • ocieplanie całej powierzchni dachu - sztywnym poszyciem i papą izolacyjną
 • stosowanie płyt styropianowych lub z polistyrenu zamiast ciepłej wełny mineralnej

Dzięki takim zabiegom możemy znacząco utrudnić, a nawet całkowicie uniemożliwić kunom dostęp na poddasze i strych. Warto zainwestować w ten sposób w spokój na długie lata.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
 2. Przebudowaliśmy starą szkołę na dom w stylu szlacheckiego dworku.
 3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
 4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
 5. Projekt domu parterowego Sosenka | Tanie domy gotowe
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Magda Przybylska
Magda Przybylska

Jestem dziennikarką piszącą o nowych trendach w urządzaniu wnętrz. Moje artykuły są pełne inspiracji z zakresu aranżacji i wystroju wnętrz. Stawiam na oryginalność i kreatywne pomysły.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły