Dofinansowanie do ocieplenia domu: nowe warunki i wysokość wsparcia.

Dofinansowanie do ocieplenia domu: nowe warunki i wysokość wsparcia.
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński17.02.2024 | 5 min.

Dofinansowanie do ocieplenia domu to szansa na poprawę efektywności energetycznej budynku przy mniejszych kosztach. W 2023 roku obowiązują nowe, korzystniejsze warunki wsparcia w programie Czyste Powietrze. Dotację można przeznaczyć na ocieplenie przegród zewnętrznych, wymianę okien i drzwi oraz instalację odnawialnych źródeł energii. Wysokość dofinansowania zależy od poziomu dochodów, sięgając nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Aby otrzymać dotację, należy złożyć wniosek online lub w gminie. Po zakończeniu inwestycji trzeba ją rozliczyć.

Dotacje do ocieplenia domu w 2023

W 2023 roku nadal można ubiegać się o dotacje na ocieplenie domu w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. To szansa na poprawę charakterystyki energetycznej budynku przy mniejszych kosztach. Dofinansowanie przeznaczyć można na szereg inwestycji termomodernizacyjnych.

Program ten skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest, by budynek był oddany do użytkowania.

Co można dofinansować w ramach programu Czyste Powietrze?

Dotację można przeznaczyć na działania termomodernizacyjne, takie jak:

 • ocieplenie przegród budynku
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
 • montaż odnawialnych źródeł energii (np. kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznej)
 • wymiana nieefektywnego źródła ciepła na nowoczesne urządzenie grzewcze

Dofinansowanie przeznaczyć można zarówno na prace remontowo-budowlane, jak i na zakup materiałów.

Nowe warunki programu Czyste Powietrze

Od stycznia 2023 obowiązują zmiany w programie Czyste Powietrze, dzięki którym dotacja stała się bardziej dostępna. Główne modyfikacje to:

 • podniesienie maksymalnego dochodu, umożliwiającego ubieganie się o podwyższony poziom dofinansowania z 1400 zł na 1600 zł w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego
 • dodanie możliwości uzyskania wyższego poziomu dofinansowania przez osoby z dochodem w przedziale 1600-1900 zł w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego
 • wprowadzenie możliwości kwalifikowania kosztów zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Czytaj więcej: Rankingowa pilarka do płytek i glazury - jaka wybrać?

Wysokość dofinansowania ocieplenia

Wysokość dotacji na ocieplenie domu zależy od poziomu dofinansowania, na jaki może ubiegać się wnioskodawca w oparciu o kryterium dochodowe. Istnieją trzy podstawowe progi:

 • podstawowy (dochód do 100 tys. zł) - dotacja na ocieplenie do 30% kosztów kwalifikowanych
 • podwyższony (dochód do 140 tys. zł) - dofinansowanie ocieplenia do 60% kosztów kwalifikowanych
 • najwyższy (dochód do 190 tys. zł) - dotacja na ocieplenie domu do 90% kosztów kwalifikowanych
Dochód roczny procent dofinansowania ocieplenia
do 100 000 zł do 30% kosztów kwalifikowanych
100 000 - 140 000 zł do 60% kosztów kwalifikowanych
140 000 - 190 000 zł do 90% kosztów kwalifikowanych

Kwoty dofinansowania do ocieplenia nieustannie rosną. Obecnie maksymalna dotacja na ten cel wynosi 53 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania.

Jak złożyć wniosek o dotację na ocieplenie?

Dofinansowanie do ocieplenia domu: nowe warunki i wysokość wsparcia.

Aby ubiegać się o dofinansowanie ocieplenia z programu Czyste Powietrze, należy złożyć odpowiedni wniosek:

 • przez Internet za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie
 • w wersji papierowej w gminie uczestniczącej w programie

We wniosku trzeba podać m.in. dane osobowe, adres nieruchomości, planowany zakres inwestycji termomodernizacyjnych i szacunkowe koszty. Do wniosku dołącza się też wymagane załączniki, np. dokumenty potwierdzające dochody.

Składając wniosek online mamy pewność, że wszystkie dane zostaną poprawnie wypełnione, co przyspiesza weryfikację.

Złożenie wniosku jeszcze nie gwarantuje przyznania dotacji. Najpierw jest on weryfikowany przez WFOŚiGW pod kątem formalnym i merytorycznym. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możliwe jest uzyskanie promesy, a następnie podpisanie umowy.

Jak rozliczyć dotację na ocieplenie domu?

Aby otrzymać dotację na ocieplenie domu, inwestycję należy najpierw zrealizować, a następnie rozliczyć. Aby to zrobić, trzeba złożyć wniosek o płatność wraz z niezbędnymi załącznikami potwierdzającymi wykonanie prac oraz poniesione koszty (faktury, protokoły odbioru).

Na tej podstawie nastąpi weryfikacja zakresu wykonanych prac i kwalifikowalności kosztów. Jeśli wniosek przejdzie pozytywną weryfikację, wypłacona zostanie dotacja w kwocie wynikającej z umowy.

Warto pamiętać, że na rozliczenie inwestycji ma się maksymalnie 24 miesiące od daty złożenia wniosku. Nie należy zatem odwlekać tego obowiązku.

Wymagania dla ocieplenia wg programu

Aby otrzymać dotację na ocieplenie w programie Czyste Powietrze, termomodernizacja musi spełniać określone wymagania techniczne. Zgodnie z nimi maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla ocieplanych przegród nie mogą przekraczać:

 • dla ścian zewnętrznych: 0,20 W/(m2K)
 • dla dachów, stropodachów, stropów pod nieogrzewanymi poddaszami lub nad przejazdami: 0,15 W/(m2K)
 • dla podłóg na gruncie: 0,30 W/(m2K).

Te wymagania określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ich spełnienie gwarantuje odpowiednią jakość termomodernizacji.

Podsumowując, dotacja na ocieplenie domu w programie Czyste Powietrze to szansa na poprawę efektywności energetycznej budynku przy mniejszym nakładzie środków własnych. Dofinansowanie sięga nawet 90% kosztów. Warunkiem jest m.in. ocieplenie zgodne z obecnymi wymaganiami technicznymi.

Podsumowanie

Dofinansowanie do ocieplenia domu to atrakcyjna forma wsparcia, z której warto skorzystać. W 2024 roku nadal będzie można ubiegać się o dotację na ten cel w programie Czyste Powietrze. Jej wysokość sięga nawet 90% kosztów kwalifikowanych w zależności od dochodów. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić określone warunki dotyczące parametrów ocieplenia.

Dzięki dofinansowaniu na ocieplenie domu łatwiej jest zrealizować tę inwestycję poprawiającą efektywność energetyczną budynku. To z kolei przynosi wymierne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie i zwiększa komfort mieszkania.

5 Podobnych Artykułów

 1. Podłogi żywiczne 3D - jak je wykonać i ile kosztują?
 2. Przestrzenna i jasna przemiana domu kostki.
 3. Żywica epoksydowa do garażu - najlepsza na podłogę i ściany
 4. Ile kosztuje piec gazowy jednofunkcyjny w 2023 roku | Ceny kotłów gazowych
 5. Bawole oko dach - Konstrukcja krokwiowa z drewna [2022]
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński

Jestem dziennikarzem z wykształceniem technicznym. Specjalizuję się w tematyce instalacji fotowoltaicznych. Moje artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące montażu, doboru sprzętu i opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły